Mikor szüntethető meg a munkaviszony közös megegyezéssel?

dr Bodnar Lilla munkajogi tanacsadas

Mikor szüntethető meg a munkaviszony közös megegyezéssel? Jár-e végkielégítés közös megegyezésnél? Köteles vagyok-e munkavállalóként aláírni a közös megegyezést? 

Mikor szüntethető meg a jogviszony közös megegyezéssel?

A munkáltató és a munkavállaló bármikor dönthet úgy, hogy a munkaviszonyt közös megegyezéssel megszünteti. A határozott idejű és a határozatlan idejű munkaviszony is megszüntethető közös megegyezéssel. A felmondási tilalom ideje alatt is megszüntethető közös megegyezéssel a munkaviszony.

Milyen formai követelmény van közös megegyezés esetén?

Írásba kell foglalni a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetését. A közös megegyezés tévedésre, megtévesztésre, fenyegetésre hivatkozva támadható meg.

Mikor szűnik meg a jogviszony?

Közös megegyezéssel a munkáltató és a munkavállaló a munkaviszonyt azonnal megszüntetheti, de arról is megállapodhatnak, hogy egy későbbi időpontban szűnik meg a munkaviszony. A bírói gyakorlat szerint, nem számít jogellenes fenyegetésnek, ha a munkáltató a közös megegyezéses munkaviszony megszüntetés elutasítása esetére felmondást helyez kilátásba (persze nem a közös megegyezés megtagadása miatt).

Mit kell fizetnie a munkáltatónak közös megegyezés esetén?

Közös megegyezés esetén csak az időarányosan ki nem vett szabadságot köteles a munkáltató kifizetni, minden más a munkáltató és a munkavállaló közötti megegyezés kérdése. A közös megegyezés mindkét fél akaratából jön létre, mindkét fél aláírása szükséges hozzá. Ha aláírod a közös megegyezést, hiába mondod később, hogy járt volna neked  végkielégítés, felmondási idő, (ha a jogviszony felmondással szűnt volna meg) senkit sem fog érdekelni. Ezért nagyon fontos, hogy csak olyan közös megegyezést írj alá, aminek a tartalmával egyetértesz.

Köteles vagyok aláírni a közös megegyezést?

A munkavállaló nem köteles aláírni a közös megegyezést.

Először is készülj fel előre. Ha  munkába visszatérő kismama vagy, egyeztess ügyvéddel, mielőtt a munkáltatóval tárgyalnál a munkaszerződés módosításáról vagy esetleg megszüntetéséről. A munkáltató a saját érdekét képviseli, a te érdekedet pedig neked kell képviselned.

Miben más a munkáltatói felmondás?

A munkáltatói felmondás egy egyoldalú jognyilatkozat. A munkavállalónak nem kell aláírnia, aláírása pusztán annyit igazol, hogy átvette a felmondást. Ha eléd tesznek egy felmondást és nem írod alá az átvételt, a felmondás attól még van, elkezdődik az a 30 napos határidő amelyen belül bírósághoz fordulhatsz a felmondás megtámadása érdekében. Ha megtagadod a felmondás átvételét a felmondás átadottnak tekintendő. A munkáltató erről jegyzőkönyvet vehet fel, amivel igazolja, hogy megkísérelte az átadást.

Mit válasszak a munkáltatói felmondást vagy a közös megegyezést?

Ha eléd tesznek egy közös megegyezést és egy felmondást, csak akkor válaszd a közös megegyezést, ha az jobb számodra mint a felmondás. Csak akkor írd alá a közös megegyezést, ha egyetértesz a tartalmával. Ha nem érted, nem vagy tisztában a jogaiddal nem kell aláírnod a közös megegyezést.

Munkajogi kérdése van? Megszüntették a munkaviszonyát vagy felmondana a munkavállalónak? Szeretné, ha a felmondással minden rendben lenne? Munkajogi tanácsadás céljából keresse dr. Bodnár Lilla ügyvédet!

Bodnár Ügyvédi Iroda,

dr Bodnár Lilla ügyvéd, munkajogász

Hívja irodámat:+36-70-6323540

Minden, ami munkajog!

KAPCSOLAT

Telefonon, illetve e-mailben nem adunk jogi tanácsot. Jogi tanácsot kizárólag előzetes időpont egyeztetést követően az ügyvédi irodában adunk.