Akárcsak a vállalatoknak, cégeknek a munkavállalóknak is gyakran szükségük lehet munkajogász segítségére. Biztosra menne munkaszerződés kötéskor vagy felmondáskor? Forduljon munkajogi ügyvédhez!
Hogyan kerüljük el a munkajogi problémákat?
A munkaviszony létesítésekor
Tegyük fel, hogy éppen új munkahelyre kerül. Csakhogy a munkaszerződés aláírása előtt szeretne alaposabban tájékozódni, meggyőződni arról, hogy biztosan jól jár.
Ilyenkor kerülhet képbe a munkajogász, aki előzetes egyeztetést követően áttekinti a munkaszerződés tervezetet és megbeszéli a munkavállalóval, hogy számára mely rendelkezések előnyösek és melyek hátrányosak. Mit jelentenek az egyes rendelkezések és hosszútávon milyen következményekkel járhatnak a munkavállalóra nézve. Ha valamely rendelkezés hátrányos a leendő munkavállalónak, megbeszélik, hogy a szabályozás milyen kockázatokkal jár, hogyan érdemes módosítani.
A munkajogi ügyvéd a munka- vagy éppen a pihenőidőhöz kapcsolódó alapvető kérdésekre is választ ad.
A munkaszerződés módosítása
Nagyon gyakran keresnek meg a munkavállalók a munkaszerződés módosítása miatt. Mi az, amikor kötelező munkaszerződést módosítani és melyek azok az esetek, amikor a munkáltató munkaszerződéstől eltérő munkavégzést rendelhet el. Milyen utasításokat kötelező megtartania a munkavállalónak a munkaviszonyban és mi az, amikor megtagadhatja az utasítás teljesítését. Ez azért is fontos, mert ha a munkavállaló jogellenesen tagadja meg a munkáltató utasításának teljesítését, akkor a munkáltató a munkaviszonyt azonnali hatállyal megszüntetheti. Az ilyen jogviszony megszüntetés pedig jogszerű lesz. A munkajogász munkajogi tanácsadás keretében segít a munkavállalónak és elmondja, hogy mit tehet meg a jogviszonyban és mi az, amit nem.
Munkaszerződés módosítása kismamák esetében, fizetés nélküli szabadságról történő visszatéréskor
Nagyon gyakran megkeresnek a kismamák azzal, hogy visszatérnek a fizetés nélküli szabadságról és megszűnt a munkakörük. Nem akarják elfogadni a felajánlott munkakört. Abban a tévhitben vannak, hogy kötelesek munkaszerződést módosítani.
Nagyon fontos, hogy ilyen esetben át kell tanulmányozza a munkajogász a munkaszerződést és ez alapján eldönteni, hogy munkaszerződés módosítást ajánlanak-e a munkavállalónak vagy a feladat belefér a munkavállaló munkakörébe. Ezeket a kérdéseket nem lehet megválaszolni, csak a munkaszerződés áttanulmányozása után. A munkajogász rendelkezik olyan ismeretekkel, hogy a munkavállaló kérdéseit megválaszolja.
Ha a munkáltató munkaszerződést módosítana, ahhoz a munkavállaló nem köteles hozzájárulni. Ebben az esetben, ha megszünteti a cég a munkavállaló munkakörét, felmondás esetén fizetnie kell a munkavállalónak végkielégítést és a felmondási időre járó pénzt.
Minden ügy egyedi, a munkajogász a munkajogi tanácsadás keretében ad személyre szóló tanácsot, ami egyik esetben igaz lehet, hogy egy másik esetben nem igaz, hiszen nagyon sok függ a munkaszerződésben foglaltaktól. Ne az internetről tájékozódjon, ha kérdése van. Forduljon munkajogi szakértő ügyvédhez és kérjen tőle munkajogi tanácsot.
Munkaidő és pihenőidő
A munkaidőre és pihenőidőre vonatkozó rendelkezéseket, a munkaidő-keret szabályait nem mindig megfelelően alkalmazza a munkáltató. Segítünk a munkavállalóknak abban, hogy megértsék mi a jogszerű, mit tehetnek meg, hogyan kérhetik a szabadságot, jogszerű-e a munkaidő beosztásuk. A munkaidő beosztásból, munkaszerződésből derül ki a munkajogász számára az is, hogy milyen pótlékra lehet jogosult a munkavállaló.
A munkaviszony megszüntetése
A másik tipikus eset, amikor munkajogászra van szükség, az amikor a munkavállaló befejezi a munkát az addigi munkahelyén. A jogviszonyt mind a munkáltató mind a munkavállaló megszüntetheti felmondással, közös megegyezéssel és azonnali hatállyal.
De milyen keretek között történjen meg az elválás? A közös megegyezés jelenti a megoldást?
Vagy egyoldalúan megszüntették a munkaviszonyát, és kíváncsi arra, hogy mindez jogszerűen zajlott-e? Munkajogi tanácsadás keretében lehetőség van arra, hogy a munkajogi szakértő ügyvéd megvizsgálja, hogy jogszerű-e a felmondás, de tanácsot adhat arra vonatkozóan is, hogy hogyan szüntesse meg a munkavállaló a munkaviszonyt, hogy az jogszerű legyen.
A munkaviszony megszűnésekor mindig fontos kérdés a felmondási idő hossza és a végkielégítés mértéke. A munkajogász ezekről is tájékoztat.
Munkajogi segítség:
Ne őrlődjön kétségek között! Akár budapesti, akár vidéki céghez köti a szerződés, munkajogásszal megtalálja a megoldást a felvetődő problémákra. Online tanácsadás keretében is segítünk azoknak a munkavállalóknak, akik felkeresik irodánkat.
Munkajogi kérdése van? Megszüntették a munkaviszonyát vagy felmondana ? Szeretné, ha a felmondással minden rendben lenne?
Munkajogi tanácsadásra van szüksége? Kérjen időpontot!
Munkajogi kérdése van? Munkaügyi-, adatvédelmi tanácsadás céljából keresse dr. Bodnár Lilla ügyvédet!
Bodnár Ügyvédi Iroda,
dr Bodnár Lilla ügyvéd, munkajogász
Hívja irodámat:+36-70-6323540 (időpont egyeztetés)
Online és személyes tanácsadás! Gyors ügyintézés, átlátható díjazás, több mint 20 év tapasztalat
Telefonon, illetve e-mailben nem adunk jogi tanácsot. Jogi tanácsot kizárólag előzetes időpont egyeztetést követően a megbeszélt időpontban adunk.
KAPCSOLAT